cuneyt_ustuner_mehmet-oktar_varol-dindoruk_can-parlak_zeki-ozel_saydun-goksin_yuksel_tasci_fatih_orer

Cüneyt Üstüner, Mehmet Oktar, Varol Dindoruk, Can Parlak, Zeki Özel, Saydun Gökşin, Yüksel Taşcı ve Fatih Örer – Pendik Sahil

19 Nisan 1961 tarihinde, İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde doğdu. 1977 yılında Galatasaray adasında kürek çekmeye başladı.

1977 ve 1990 yılları arasında 13 yıl Galatasaray, 1990 ve 1995 yılları arasında 5 yıl Fenerbahçe formasıyla kürek çekti. 44 yaşında tekrar döndüğü Galatasaray A takımında, 2004 yılında sarı kırmızı forma ile bıraktı. Fatih Örer master yarışlarında, ferdi sporcu olarak halen yarışmaya devam ediyor.

Henley_Yarislari

Henley Yarışı

12 Eylül 1980 tarihinde Türkiye’de askeri darbe olduğunda, Fatih Örer Yunanistan’da düzenlenen Balkan Kürek Şampiyonası’nda 2- (İki Tek Dümencisiz) yarışında Balkan şampiyonu olmuştu. Uluslararası yarışlarda Altın, Gümüş ve Bronz olmak üzere birçok madalya kazandı. yurt içinde kazandığı madalyalarla birlikte toplamda 200’ün üzerinde madalyası var. Fatih Örer Türkiye Birincisi olarak ençok altın madalya rekoruna sahip.

1983 yılında Marmara Üniversitesi BESYO bölümünden mezun oldu ve 1985 yılında Boğaziçi Ünüversitesi’nde öğretim görevlisi olarak işe başladı. 25 yıl öğretim görevlisi olarak çalışan Fatih Örer 2010 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden emekli oldu.

can_cakmak_fatih_orer_ceyhun_cakmak_sapanca_master_yarisi_-2006

Can Çakmak – Fatih Örer – Ceyhun Çakmak 2006 Yılı Master Yarışı, Sapanca

Türkiye’de ilk üniversite kürek takımını Recep Akıcı ile birlikte Boğaziçi Üniversitesi’nde kurdu ve Boğaziçi Üniversitesi Kürek Takımı kaptanı olarak görev yaptı.

fatih_orer_2012

2012 Dünya Kürek Şampiyonası Almanya, Duisburg

2012 yılında Almanya’nın Duisburg şehrinde yapılan Dünya Kürek Şampiyonası’nda 1x (Tek çifte) kategorisinde Gümüş madalya, 2015 Yılında Belçika Hazewinkel’de yapılan Dünya Kürek Şampiyonası’nda 1x (Tek Çifte) kategorisinde Bronz madalya kazandı.

2016 yılında Almanya’nın Münih şehrinde düzenlenen Avrupa Şampiyonası Master Kürek Yarışları’nda Avusturya sporcusu Ute Laib ile birlikte girdiği İki Çifte Mix yarışını birincilikle tamamladı. Şampiyonada Türkiye’yi temsilen yarışan Fatih Örer, Master Erkekler Tek Çifte’de 2. olurken, şampiyonanın 2. gününde Master Erkekler İki Çifte de ise Erkut Tinaz’la birlikte yarışları 2.’likle tamamladı.

cetin_ozturk_faruk_algur_ahmet_senkal_fatih_orer_yalcin_kaya_kamil_selcuk_mehmet_oktar_ayrimur_selcuk

Çetin Öztürk, Faruk Algür, Ahmet Şenkal, Fatih Örer, Yalçın Kaya, Kamil Selçuk, Mehmet Oktar, Aytimur Selçuk (Dümenci)

3 Yıldır çalışmalara devam eden Sekiz Tek Master ekibinde Çetin Öztürk, Faruk Algür, Ahmet Şenkal, Yalçın Kaya, Saydun Gökşin, Kamil Selçuk, Mehmet Oktar ve Aytimur Gökşin (Dümenci) ile birlikte Danimarka Kopenhag’da düzenlenen 2016 Dünya Master Kürek yarışlarına katılıp 5. Oldular. Aynı yarışlarda Tek Çifte kategorisinde yarışan Fatih Örer gümüş madalya kazandı.