Uluslararası çok önemli başarılarla geçen 2016 yılında kürek tarihimizde ilkleri yaşadık. Sporcularımızı, teknik heyeti ve Türkiye Kürek Federasyonu çalışanlarını yakaladıkları önemli başarılardan dolayı kutluyor, bu yükselişin devamının geleceğine inanıyoruz.

Uluslararası Zagreb Yarışları

9-10 Nisan 2016 tarihinde otuzüçüncüsü düzenlenen “Crotia Open” Uluslararası Zagreb Yarışları’na Avusturya, Estonya, Hırvatistan, Slovakya, Sırbistan, Slovenya ve Türkiye olmak üzere 7 ülke milli takım seviyesinde katılırken, çeşitli ülkelerden 57 kulüp de yarışlarda ekiplerini deneme imkanı buldu.
Milli Takımımız için ekiplerini deneme ve hedef yarışlara hazırlık anlamı taşıyan yarışta sporcularımız rakiplerine oranla çok daha hazır bir görüntü sergiledi. İki günlük yarışlar sonucunda sporcularımız 10 Altın, 7 Gümüş, 5 Bronz olmak üzere toplamda 22 madalya elde etti.

2016-belgrad_yarislari

Altın Madalya Kazanan Sporcularımız:
YE2- / Barış Ertürk & Emre Kubilay Oğuz
U23 E2- / Erencan Aslan & Gökhan Güven
GE1x / Enes Yenipazarlı
YE8- / Kaan Aksu & Barış Ertürk & Emre Kubilay Oğuz & Halil Güzelbay & Mehmet Çapanoğlu & Bora Özge & Behlül Uyar & Denizhan Aydın & Emir Saygılı
YE4- / Halil Güzelbay & Barış Ertürk & Emre Kubilay Oğuz & Mehmet Çapanoğlu
GE2x / Enes Yenipazarlı & Kaan Bağ
YE1x / Yunus Emre Bulut
YK1x / Didem Sürer
HKE2x / Emre Haymana & Mehmet Koçur
GK2- / Elif Sağçolak & Nisa Arıcı

Gümüş Madalya Kazanan Sporcularımız:
YE2- / Halil Güzelbay & Mehmet Çapanoğlu
U23 E1x / Doğuş Köker
GE2- / İsmail Ali Bekiroğlu & Aydın İnanç Şahin
GE2x  / Derviş Kemal Özdemir & Ömer Öner
GK2- / İrem Bulut & Ayşenur Yılmaz (1. Gün)
BE1x / Doğuş Köker
GK2- / İrem Bulut & Ayşenur Yılmaz (2. Gün)

Bronz Madalya Kazanan Sporcularımız:
GK1x / Nisa Arıcı
YE2x / Yunus Emre Bulut & Berat Güler
GK2- / Ayşe Ece Artan & Sedef Özalp
BE2- / İsmail Ali Bekiroğlu & Aydın İnanç Şahin
GE4- / Bora Özge & Emir Saygılı & Berat Eren Güler & Denizhan Aydın

World Cup I / Dünya Kürek Kupası I

4,5 sn. gibi küçük bir farkla ilk 3 sıralamasını kaçıran sporcularımız world Cup 1’de Türk sporcularının şimdiye kadar yakalayabildiği en büyük başarıyı elde ettiler. 2015 Yılında Dünya Kürek Şampiyonası’nda 2. oldukları yarışta birinciliği elde eden Ficarra Giovanni ve Gerosa Lorenzodan oluşan İtalyan ekibi geçerek başarılarının raslantı olmadığını ispat ettiler.

word_cup1_2016

Mert Kaan Kartal & Fatih Ünsal LM2- (Hafif Kilo Erkekler İki Tek), Varese/İtalya

15-17 Nisan 2016 Varese/İtalya
Kategori: LM2- (Hafif Kilo Erkekler İki Tek)
Sporcularımız: Mert Kaan Kartal & Fatih Ünsal
Yarış Sonucu: A Final 5. (Tarihimizde İlk Kez)
Rakipler: Almanya, İsviçre, Çin, İspanya, İtalya, Japonya, Portekiz

Uluslararası Szeged Kürek Yarışları

30 Nisan – 01 Mayıs 2016 tarihlerinde Macaristan’ın Szeged kentinde yapılan 6 ülkeden 400’e yakın sporcu kürek çekti. Uzun süre sonra katıldığımız yarışlara Millilerimiz damga vurdu ve 11 Altın 8 Gümüş 5 Bronz elde etti.

2016_szeged

JAW2- İrem Bulut & Ayşenur Yılmaz & Ayşe Ece Artan & Nisa Arıcı & Elif Sağçolak & Berre Baltaoğlu, Szeged/Macaristan

Altın Madalya Kazanan Sporcularımız:
JMB1x / Yunus Emre Bulut
JBW1x / Didem Sürer
JAM2- / İsmail Ali Bekiroğlu & Aydın İnanç Şahin
JAW2- / Nisa Arıcı & Ayşe Ece Artan
M1x / Doğuş Köker
JAM4- / Alihan Sungurlu & Ömer Öztürk & Veysel Batuhan Kösedağ & Barış Özgür
JAW4- / Elif Sağçolak & Berre Baltaoğlu & Ayşe Ece Artan & Nisa Arıcı
JAM4x / Ahmet Ensar Yıldırım & Kaan Bağ & Derviş Kemal Özdemir & Ömer Öner
JBW1x / Didem Sürer
JAM+x / Ahmet Ensar Yıldırım & Kaan Bağ & Derviş Kemal Özdemir & Ömer Öner
M1x / Doğuş Köker

Gümüş Madalya Kazanan Sporcularımız:
JAM1x / Enes Yenipazarlı
JAM2- / Barış Özgür & Veysel Batuhan Kösedağ
JAW2- / İrem Bulut & Ayşenur Yılmaz
JMB1x / Yunus Emre Bulut
M2- / Eren Can Aslan & Gökhan Güven
W2- / İrem Bulut & Ayşenur Yılmaz
M4- / Alihan Sungurlu & Ömer Öztürk & Veysel Batuhan Kösedağ & Barış Özgür
LM2x / Emre Yiğit Haymana & Mehmet Kocur

Bronz Madalya Kazanan Sporcularımız:
JAW2- / Elif Sağçolak & Berre Baltaoğlu
M2- / Eren Can Aslan & Gökhan Güven
M2- / İsmail Ali Bekiroğlu & Aydın İnanç Şahin
W2- / Elif Sağçolak & Berre Baltaoğlu
JAM1x / Ömer Sefa Polat

Uluslararası Belgrad Kürek Yarışları

21-22 Mayıs 2016 tarihlerinde Sırbistan’ın Belgrad şehrinde yapılan Uluslararası Belgrad Kürek Yarışları’nda Millilerimiz 5 Altın, 3 Gümüş ve 5 Bronz elde etti.

2016-belgrad_yarislari

Kürek Milli Takımı, Belgrad/Sırbistan

Altın Madalya Kazanan Sporcularımız:
JM1x / Enes Yenipazarlı
JMB1x / Bora Özge
JMB2- / Barış Ertürk & Emre Kubilay Oğuz
JMB4- / Mehmet Çapanoğlu & Halil İbrahim Güzelbay & Barış Ertürk & Emre Kubilay Oğuz
JMB8+ / Berat Eren Güler & Bora Özge & Halil Ibrahim Guzelbay & Mehmet Capanoglu & Baris Erturk & Emre Kubilay Oguz & Behlul Uyar & Emir Saygili & Kaan Aksu

Gümüş Madalya Kazanan Sporcularımız:
JMB2- / Mehmet Çapanoğlu & Halil İbrahim Güzelbay
JM2x / Enes Yenipazarlı & Kaan Bağ
JMB4x / Berat Eren Güler & Bora Özge & Denizhan Aydın & Behlül Uyar

Bronz Madalya Kazanan Sporcularımız:
JMB1x Berat Eren Güler
JWB2x / Nigar Hatun Demiroğlu & Cansu Demir
JM2x / Ömer Öner & Derviş Kemal Özdemir
JM2x / Ömer Öner / Derviş Kemal Özdemir
JWB2x / Nigar Hatun Demiroğlu & Cansu Demir

Olimpiyat Oyunları Qualification (Eleme) Yarışları

Türk Kürek tarihinde ilk kez, Olimpiyat Eleme yarışlarından kota kazanarak, Kürek branşında olimpiyatlara katılmaya hak kazandık. Sporcularımız, final yarışında olimpiyat şampiyonluğu bulunan Danimarka’yı eleyerek Türk Kürek tarihinde bir ilki başarıp Rio 2016 Olimpiyat Oyunları için vize aldılar.

lm2-_olimpiyat_eleme_yarislari_2016

Enes Kuşku & Hüseyin Kandemir LM2x (Hafif Kilo Erkekler İki Çifte), İsviçre/Luzern

22-24 Mayıs 2016, İsviçre/Luzern
Kategori: LM2x (Hafif Kilo Erkekler İki Çifte)
Sporcularımız: Enes Kuşku & Hüseyin Kandemir
Yarış Sonucu: 2.

Rakipler: Belçika, Danimarka, İspanya, Portekiz, Yeni Zelanda, Bulgaristan, Güney Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Macaristan, Slovenya, Ukrayna
(Tarihimizde İlk Kez Kota Alarak Olimpiyatlardayız)

Uluslararası Bled Kürek Yarışları

Slovenya’da TÜRK Rüzgarı!
10-12 Haziran 2016 tarihleri arasında Slovenya’nın Bled kentinde bu yıl 61.si yapılan  Uluslararası Bled Kürek Yarışları’na Avusturya, Almanya, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Sırbistan, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Hindistan, Türkiye, Yunanistan, Mısır, Çin, ABD, Gürcistan ve Slovenya olmak üzere 16 ülke katıldı. Millilerimiz 4 Altın-3 Gümüş-8 Bronz olmak üzere toplam 15 Madalya elde etti.

2016_bled

Barış Ertürk & Emre Kubilay Oğuz, Bled/Slovenya

Altın Madalya Kazanan Sporcularımız:
JM2- / Aydın İnanç Şahin & İsmail Ali Bekiroğlu
JM(16)2- / Barış Ertürk & Emre Kubilay Oğuz
JM(16)1x / Yunus Emre Bulut
JM2- / Barış Ertürk & Emre Kubilay Oğuz

Gümüş Madalya Kazanan Sporcularımız:
JM(16)1x / Yunus Emre Bulut
JW(16)1x / Didem Sürer
JM2x / Enes Yenipazarlı & Ömer Öner

Bronz Madalya Kazanan Sporcularımız:
JM4- / Kaan Bağ & Ömer Öztürk & Veysel Batuhan Kösedağ & Barış Özgür
JM(16)1x / Bora Özge
W2- / Elif Sağçolak & Berra Baltaoğlu
M1x / Doğuş Köker (1. Gün)
M1x / Doğuş Köker (2. Gün)
W2- / Elif Sağçolak & Nisa Arıcı
JM(16)1x / Berat Eren Güler
JM2x / Fatih Sevli & Sabri Sevniş

World Cup III / Dünya Kürek Kupası III

dunya_kupasi_3_2016

Mert Kaan Kartal & Fatih Ünsal LM2- (Hafif Kilo Erkekler İki Tek), Polonya/Poznan

17-19 Haziran 2016, Polonya/Poznan
Kategori: LM2- (Hafif Kilo Erkekler İki Tek)
Sporcularımız: Mert Kaan Kartal & Fatih Ünsal
Yarış Sonucu: A Final 4. (Tarihimizde İlk Kez)
Rakipler: Büyük Britanya, Danimarka, Fransa, İrlanda, Almanya, Avusturya, Hollanda, İsviçre

Avrupa Gençler Kürek Şampiyonası

avrupa_gencler_sampiyonasi_2016

Kaan Aksu & Alihan Sungurlu & Ömer Öner & İsmail Ali Bekiroğlu & Aydın İnanç Şahin JM4+ (Genç Erkekler Dört Tek Dümencili), Litvanya/Trakai

9-10 Temmuz 2016, Litvanya/Trakai
Kategori: JM4+ (Genç Erkekler Dört Tek Dümencili)
Sporcularımız: Kaan Aksu & Alihan Sungurlu & Ömer Öner & İsmail Ali Bekiroğlu & Aydın İnanç Şahin
Yarış Sonucu: A Final 3. (Tarihimizde İlk Kez)
Rakipler: İtalya, Sırbistan, Almanya, Ukrayna, Çek Cumhuriyeti, Belarus

veyselkosadeg-ummetsubasi_baris_ozgur_2016_avrupa_gencler_sampiyonasi

Veysel Batuhan Kösedağ & Ümmet Subaşı & Barış Özgür JM2- (Genç Erkekler İki Tek), Litvanya/Trakai

9-10 Temmuz 2016, Litvanya/Trakai
Kategori: JM2- (Genç Erkekler İki Tek)
Sporcularımız: Veysel Batuhan Kösedağ & Barış Özgür
Yarış Sonucu: A Final 5.
Rakipler: Yunanistan, Almanya, Romanya, Fransa, Norveç, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Hırvatistan, Litvanya, Moldova, Rusya, İsviçre, İsveç, Ukrayna

jw4-_2016_avrupa_gencler_sampiyonasi

Nisa Arıcı & Elif Sağçolak & İrem Bulut & Ayşenur Yılmaz JW4- (Genç Bayanlar Dört Tek), Litvanya/Trakai

9-10 Temmuz 2016, Litvanya/Trakai
Kategori: JW4- (Genç Bayanlar Dört Tek)
Sporcularımız: Nisa Arıcı & Elif Sağçolak & İrem Bulut & Ayşenur Yılmaz
Yarış Sonucu: A Final 6. (Tarihimizde İlk Kez)
Rakipler: Almanya, Polonya, Romanya, Belçika, Macaristan, Danimarka, Belarus, Litvanya, Hollanda

jm2x_2016_avrupa_gencler_sampiyonasi

Enes Yenipazarlı & Ömer Öner JM2x (Genç Erkekler İki Çifte), Litvanya/Trakai

9-10 Temmuz 2016, Litvanya/Trakai
Kategori: JM2x (Genç Erkekler İki Çifte)
Sporcularımız: Enes Yenipazarlı & Ömer Öner
Yarış Sonucu: B Final 1. (7.)
Rakipler: Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Litvanya, Fransa, Slovakya, Belarus, Estonya, Danimarka, Gürcistan, Macaristan, İsrail, Letonya, İtalya, Norveç, Portekiz, Polonya, Slovakya, Slovenya, Ukrayna

U23 Dünya Kürek Şampiyonası

2015 Yılında aynı yarışta Dünya 2.’liği ünvanına sahip sporcularımız 2016 yılında Dünya 3.’sü olarak başarılarına bir yenisini daha eklediler.

2016-dunya_kurek_sampiyonasi

Fatih Ünsal & Mert Kaan Kartal BLM2- (Hafif Kilo Ümit Erkekler İki Tek), Hollanda/Rotterdam

21-28 Ağustos 2016, Hollanda/Rotterdam
Kategori: BLM2- (Hafif Kilo Ümit Erkekler İki Tek)
Sporcularımız: Fatih Ünsal & Mert Kaan Kartal
Yarış Sonucu: A Final 3.
Rakipler: İsviçre, Yunanistan, İrlanda, Çin, ABD, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Kanada, Macaristan, Yunanistan, Hollanda, İtalya, Japonya

Büyükler Dünya Kürek Şampiyonası

2016-buyukler_sampiyonasi_2

Sonat Doğan & Onat Kazaklı & Kaan Şahin & Besim Tolga Şahinoğlu M2+ (Erkekler İki Çifte Dümencili), Hollanda/Rotterdam

21-28 Ağustos 2016, Hollanda/Rotterdam
Kategori: M2+ (Erkekler İki Çifte Dümencili)
Besim Tolga Şahinoğlu & Onat Kazaklı & Kaan Şahin (Dümenci)
Yarış Sonucu: B Final 2. (8.)
Rakipler: Belarus, Ukrayna, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Bulgaristan, Kanada, İspanya, Büyük Britanya, Hollanda, Güney Afrika, Rusya, Ukrayna, ABD

Balkan Şampiyonası Kürek Yarışları

10-11 Eylül 2016 tarihlerinde Yunanistan’ın Kastoria (Kesriye) şehrinde düzenlenen Balkan Şampiyonası Kürek Yarışları sonuçlandı. Şampiyonaya Türkiye dışında Balkan ülkeleri olan ev sahibi Yunanistan, Makedonya, Romanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Arnavutluk, ve Sırbistan katıldı. Millilerimiz 2 Altın, 1 Gümüş ve 7 Bronz Madalya ile yurda döndü. Bu yarışlarda tarihimizde ilk kez 8+ (Sekiz Tek Dümencili) yarışlarına kadın sporcularımız katıldı.

2016_balkan_sampiyonasi

Kaan Aksu & İrem Bulut & Ayşenur Yılmaz & Didem Sürer & Berre Baltaoğlu & Elif Sağçolak & Nisa Arıcı & Edanur Gönenç & Elifnur Suri, Kastoria/Yunanistan

Altın Madalya Kazanan Sporcularımız:
JMB 8+ / Kaan Aksu & Enes Gök & Barış Ertürk & Emre Kubilay Oğuz & Yunus Emre Bulut & Berat Eren Güler & Bora Özge & Halil İbrahim Güzelbay & Deniz Evren Kaya
JMB 4- / Enes Gök & Barış Ertürk & Emre Kubilay Oğuz & Deniz Evren Kaya

Gümüş Madalya Kazanan Sporcularımız:
JMB 2× / Şefik Çakmak & Serkan Özdemir

Bronz Madalya Kazanan Sporcularımız:
JWA 4- / Berre Baltaoğlu & Didem Sürer & Ayşenur Yılmaz & İrem Bulut
JWA8+ / Kaan Aksu & İrem Bulut & Ayşenur Yılmaz & Didem Sürer & Berre Baltaoğlu & Elif Sağçolak & Nisa Arıcı & Edanur Gönenç & Elifnur Suri (Kürek tarihimizde ilk kez 8+ kadın ekibimiz yarıştı.)
JWB4X / Cansu Demir & Şevval Koç & Petek Hepsağ & Nazlı Yanılmaz
JMB2- / Denizhan Aydın & Cem Avat
JWA2- / Aleyna Eyilmez & Subiye Aydal
JMB4x / Bora Özge & Yunus Emre Bulut & Berat Eren Güler & Serkan Özdemir
JWA2x / Elif Sağçolak & Edanur Göneç