Kürek sporu, sporcuların birbirleri ile rekabet ederek göl, nehir ve denizde, kürekler vasıtası ile hareketin sağlandığı özel olarak üretilmiş tekneler ile gerçekleştirilen bir takım sporudur. Kürekler vasıtasıyla kik dediğimiz teknelerin hareketi esasına dayanır. Dünyanın en zor sporlarından biri olup, aşırı bir dayanıklılık ve kuvvet gerektirmektedir. Kürek sporunu yaparken vücudun bütün kasları çalışır. İdeal küreğe başlama yaşı 12 – 13 olmakla birlikte, her yaştan insanlar kürek çekebilir.

Kürek yarışları dünya genelinde 2000 metrelik parkurlarda düzenlenir. 13,5 metre genişliğinde kulvarlar içerisinde tekneler yol alırlar. Küçük yaş gruplarında ve kıdemliler yarışlarında daha kısa parkurlar da söz konusu olabilir. Ayrıca farklı mesafelerde düzenlenen özel kürek yarışı organizasyonları da vardır.   ( Oxford-Cambridge yarışları, Kanarya Adalarından Karayiplere olan özel kürek yarışları gibi).

Standart parkur resimdeki gibidir, resimde ayrıca farklı tekne sınıflarının ölçüleri de yer almaktadır:

kurek_yaris_parkur_tekne_ogretisi

Bu sınıfların dışında bir de 2 Tek Dümencili sınıfı da olmakla birlikte, günümüzde bu sınıfta yarış düzenlenmemektedir. Resimden de görüleceği üzere bir sporcunun 2 kürek çektiği kikler çifte diye adlandırılmakta, tek kürek çektiği kiklerde ise Tek diye adlandırılmaktadır. Baştaki sayılar ise kikteki sporcu sayısını belirtmektedir.

Kürek sporunda kürekçiler gittikleri istikamete sırtlarını dönerek kürek çeker. Kanoda bu durum tam tersidir. Ayrıca kürekte kullanılan kürekler kayığa bağlı iken kanoda, bağlı olmayan kürekler kullanılır. Bu nedenle, kürekçi teknenin arkasındaki aynı hizadaki 2 noktadan kerteriz alarak, düz bir hat üzerinde

kurek_tekne_kerteriz_almak

Teknenin ana bölümleri ve isimlendirmeleri ise şu şekildedir:

kurek_tekne_ana_bolum_lerin_isimleri

Küreğin ise bölümleri şu şekildedir:

kurek_topac_bilezik_pala

Her ne kadar kikin tipi, sporcunun özelliklerine bağlı olarak değişmekle birlikte tekne ayarları da çok önemlidir. Ayarlarda dikkat edilmesi gereken hususlar resimde gösterilmektedir.

kurek_tekne_ayarlari

Kürek sporunda fiziksel eforun yanı sıra denge de çok önemlidir. Bu nedenle bu spora yeni başlayanlar tekne üzerinde dengede durmasını öğrenmelidir. Takım sporu olduğundan tekne içindeki sporcuların senkronizasyonu ve teknenin hızını kontrol edebilmeleri ile gelişim devam eder. Dakikada çekilen kürek sayısına Tempo denilmekte, ısınma küreğinde 24 ila 26 tempo olmaktayken, yarış esnasında 36 ila 40 tempolara çıkılabilmektedir. Tekne sınıflarına bağlı olarak hız değişmekle birlikte 10 ila 15 mil/saat hızlara çıkılabilmektedir.

Tipik bir kürek sezonunda idmanlar tüm yıl sürmekte, kış idmanlarında koşu, kros ve ağırlık çalışmalarıyla devam etmektedir. Yaz idmanlarında ise tekne üzerinde idmanlar yapılmaktadır.

Sporcunun özelliklerine ve taktik idmanlarına bağlı olarak program değişmekle birlikte, örnek bir kış idmanında;

Salı, Perşembe: Isınma koşusu, kültür fizik ve ağırlık idmanları,

Cumartesi, Pazar: 7 ila 10 km kros şeklinde olabilir.

Yaz idmanında ise: her gün çift idman olmak üzere 5 km ısınma koşusu, kültür fizik, 30 km kürek, ardından taktik çalışmalar olabilmektedir.

Kürek sporunun ağır bir spor olduğundan bahsetmiş idik. Bir kürekçinin 6 ila 7 dakika süren bir yarışta yaktığı kalori miktarı bir futbolcunun 90 dakikada yaktığı kalori miktarından yüksektir. Konsantre bir kalori harcaması olduğundan, yarış esnasında sporcular şeker komasına girebilmektedir. Bunu engellemek için sporcunun sağlık kontrolleri, kondisyonu ve beslenme düzeni çok önemlidir. Spora başlamadan önce ve sporculuk hayatı boyunca sağlık kontrolleri ile sporcunun beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Gün boyunca sabah kalktığında, idman öncesi, sonrası ve akşam gibi belirli saatlerde düzenli nabız istatistikleri tutulmalı ve kulüp doktoru ile gözden geçirilmelidir. Benzer şekilde kış dönemi ağırlık idmanlarının da sezon başı ve sezon sonu kayıtları tutulmalıdır.